V súčasnosti je známych už pomerne veľa diét, respektíve úprav stravovacích návykov, čo nám majú pomôcť udržiavať si štíhlu líniu alebo radikálnejšie schudnúť. Niektoré sú účinné viac a iné menej, možno ste niektorú alebo niektoré z nich už skúsili aj vy. Ktoré ale vedú k skutočnému „happy endu“, to sa dá v skutočnosti potvrdiť ťažšie, pretože účinky tej ktorej diéty dokážu byť individuálne.
Logika nám vraví, že ak sa chceme zbaviť viditeľnejších tukových zásob na našom tele a tieto efektívne spaľovať, musíme obmedziť a ráznejšie znížiť predovšetkým príjem tukov. Sacharidy by tak nemali byť ráznejším problémom. Alebo sa mýlime?
Ketogénna diéta verí, že sú to práve sacharidy, ktoré môžu za naše kilá navyše a problém so spaľovaním tukových zásob.
A tento názor sa dá takisto logicky opodstatniť. Primárnym zdrojom energie ľudského tela sú totiž spomenuté sacharidy. Tým sa zároveň pre nás stávajú potrebné a máme tendenciu ich prijímať dokonca viac, než tukov. Pokiaľ má naše telo tohto primárneho zdroja dostatok, čerpá energiu z neho a tým vlastne spaľuje sacharidy. Tukové zásoby zostávajú v „zálohe“ a môžeme sa preto niekedy diviť, prečo sa efektívne nespália aj napriek vyššej fyzickej námahe. Príčinou tak vie byť práve faktor, akým je priveľa sacharidov.
Cieľom ketogénnej, bielkovinovej, proteínovej alebo keto diéty je nastaviť náš organizmus, respektíve metabolizmus do stavu ketózy.
To je konkrétnejšie stav, v ktorom sa minimalizuje príjem spomenutých prioritných zdrojov a cukrov, čím telo po dvoch až troch dňoch naštartuje proces ketózy. Proces, v ktorom si za primárne čerpanie energie určí tuky a tie začne rýchlejšie a zároveň efektívnejšie spaľovať.
- Dôležitý je však pri takejto diéte príjem bielkovín, čo pomáhajú k zdravej funkcii organizmu a tým aj metabolizmu. Zároveň udržujú zdravú svalovú hmotu.
- Okrem bielkovín je potrebné myslieť tiež na zvýšený pitný režim.