Diéta by nemala byť o nelogickom hladovaní. Mala by mať určitý systém a princíp. Napríklad taká bielkovinova dieta má za úlohu dostať telo do stavu ketózy minimálnym prísunom sacharidov, kedy si telo za primárny zdroj energie zvolí tuky a tieto začne efektívnejšie spaľovať.
- Je to teda metabolický proces funkčného spaľovania tukových zásob.
Okrem tohto účinku však dokáže byť prospešná zo zdravotného hľadiska. Je totiž preukázané, že bola úspešná pri liečbe Alzheimerovej choroby, epilepsia a dokonca pri spomalení tvorby rakovinotvorných buniek.
Základom pri bielkovinovej alebo inak známej ako proteínovej či ketogénnej diéte je obmedziť konzumáciu jedál bohatých na sacharidy a naopak ich nahradiť stravou s vyšším obsahom bielkovín, v mnohých prípadoch tiež s obsahom živočíšnych a rastlinných tukov (ktoré udržia svalovú hmotu). Naopak ak chceme, aby takéto proteínové stravovanie malo požadované efekt na chudnutie a zhodenie kíl navyše, musíme počítať pravidelný príjem sacharidov.
- Napríklad redukčná ketodiéta povoľuje ich vyšší príjem počas víkendu a počas pracovného týždňa konzumáciu primárne bielkovinových jedál.
Ak by sme totiž do tohto procesu zasiahli konzumáciou sacharidovej stravy v dni, v ktoré máme stanovenú konkrétnu diétu, celkový efekt ketózy by sa tým narušil. A tým efektom je snaha dostať náš metabolizmus do podoby, v ktorej bude kvôli nedostatku týchto hlavných zdrojov energie (sacharidov) spaľovať záložné zásoby, teda tuky.
Rozdiel takéhoto procesu chudnutia je napríklad na rozdiel od tabliet či prípravkov na chudnutie v tom, že ketóza sa dá dosiahnuť v podstate priamou zmenou jedálneho lístka a pravidelným dodržiavaním jeho zásad. Na druhej strane mnohé tabletky majú skôr podporné efekt, čo znamená, že samy o sebe efekt neprinesú, ale je potrebné zapojiť k nim aj pravidelný pohyb a celkovú zmenu životného štýlu. A táto je síce vítaná aj pri ketogénnej diéte, avšak určite nie je v tomto prípade výsadou.